duminică, 21 iunie 2026

sunt mai interesată să-mi beau cafeaua caldă decât să câştig procese imaginare în mintea altora


Îmbătrânesc. Dar simt că sunt tânără, în ciuda vârstei. Nu pentru că am riduri. Ridurile sunt doar nişte notiţe de subsol. Dar am început să înţeleg lucruri.

De exemplu, am înţeles că liniştea nu este plictiseală. Am înţeles că oamenii care mă iubesc nu stau cu catalogul în mână să-mi noteze performanţele. Iar cei care nu mă iubesc nu vor fi convinşi nici dacă le prezint dosar cu şină, bibliografie şi martori.

Ani de zile am vrut să plac. Să demonstrez. Să conving. Am o altfel de frumuseţe interioară pe care nu am văzut-o când eram tânără, pentru că eram preocupată să demonstrez lumii cam ce pot eu.

Astăzi sunt mai interesată să-mi beau cafeaua caldă decât să câştig procese imaginare în mintea altora. Astăzi nu mai simt acea foame. Este una dintre acele libertăţi pe care mi le-au adus anii şi care m-au făcut să mă simt diferită.

Sunt ceea ce sunt. Am câştigat discernământul de a şti ce merită energia mea şi ce nu. Nu cred că atunci când îmbătrânim ne pierdem frumuseţea. Eu am observat oameni care îmbătrânesc şi care devin parcă mai frumoşi. Este ceva mult mai blând pe chipul lor.

Eu cred că am avut privilegiul să adun ani, lecţii şi oameni care m-au învăţat ceva. M-am ales cu o prietenă care încă are răbdare cu felul meu de a fi şi cu o soră care vorbeşte cu mine mai blând şi are mai multă răbdare decât în trecut.

Am ajuns la menopauză. Corpul meu nu mai are entuziasmul de altădată. Uneori mă ridic de pe canapea cu zgomote pe care nu ştiu sigur dacă le fac eu sau mobilierul. Acum negociez cu genunchii mei înainte să mă ridic de pe scaun.

Dar sufletul meu este într-o formă mult mai bună decât era la treizeci de ani.

Am învăţat că iubirea şi atracţia nu sunt acelaşi lucru. Una construieşte case. Cealaltă aprinde artificii. Problema este că artificiile sunt atât de spectaculoase încât, uneori, le confundăm cu răsăritul.

Am învăţat şi că oamenii buni există. Doar că nu poartă etichetă. Iar oamenii care îţi vor preda cele mai importante lecţii nu vin niciodată cu un manual de utilizare. De regulă pleacă şi abia după aceea înţelegi ce te-au învăţat.

Încă lucrez la curajul de a spune „nu” fără explicaţii. Încă lucrez la expresia „te iubesc”, pe care nu mă simt suficient de liberă să o spun întotdeauna.

Viaţa nu mi-a dat mereu ce am vrut. Mi-a dat însă suficient cât să devin cine sunt. Iar dacă există o diplomă de care sunt cu adevărat mândră, nu este una primită de la vreo universitate. Este faptul că, după toate câte au fost, am rămas capabilă să iubesc, să râd şi să mă minunez.

Astăzi nu mai cer permisiunea să exist. Nu mai încerc să încap în anumite forme sau standarde care nu mi se potrivesc. Da, am şunculiţă, n-am corpul perfect, am picioare destul de bărbăteşti, ca să zic aşa, dar who cares?

Am defecte, am zile bune şi zile în care mă întreb ce caut pe aici. Dar mă plac mai mult decât m-am plăcut vreodată.

Şi cred că acesta este unul dintre cele mai frumoase lucruri care mi s-au întâmplat: după ani întregi în care am căutat omul potrivit, am descoperit că mă aştepta, răbdător, în oglindă.

Trecutul mai dă târcoale, ne mai ciondănim uneori... Life.

Şi mai este ceva. Oamenii au avut întotdeauna explicaţii pentru viaţa mea. Că e de la cafea. Că e de la zahăr. Că e de la telefon. Că e de la Dumnezeu. Că am un divorţ la activ. Că m-am vaccinat. Că nu m-am vaccinat. Că sunt prea bună sau nu sunt suficient de bună.

În cele din urmă, am decis să-i las pe toţi să aibă dreptate.

Este mult mai liniştitor aşa.

Eu îmi văd de drum.

Iar dacă nu răspund o lună la mesaje, să nu vă supăraţi. Nu înseamnă că nu-mi este dor de voi. Înseamnă doar că sunt ocupată cu această afacere complicată şi minunată numită viaţă.


I'm getting older. But somehow, I still feel young despite the number on my passport. Not because of wrinkles. Wrinkles are just footnotes. It's because I've started to understand a few things.

For example, I've learned that peace and quiet isn't boredom. It's luxury.

I've learned that the people who love me don't sit around with a clipboard grading my performance. And the people who don't love me? Well, they won't be convinced even if I show up with a binder, references, supporting documents, and a PowerPoint presentation.

For years, I wanted to be liked. To prove myself. To convince people. I spent so much energy showing the world what I could do that I completely missed the person I was becoming.

These days, I'm far more interested in drinking my coffee while it's still hot than winning imaginary arguments in my head. That hunger for approval? Mostly gone. One of the unexpected gifts that came with age.

I am who I am. I've gained the ability to tell what deserves my energy and what doesn't. And honestly, I don't think we lose our beauty as we get older. I've seen people age and somehow become more beautiful. There's a softness to them. A gentleness. A kind of wisdom that finally settles into their face.

I've had the privilege of collecting years, lessons, and people who taught me something. I ended up with a friend who still has patience for my nonsense and a sister who somehow became wiser, kinder, and much more patient than either of us expected.

I've also reached menopause. Now that's a plot twist.

My body doesn't have the enthusiasm it used to. Sometimes I get up from the sofa making noises, and I'm genuinely not sure whether they're coming from me or the furniture. These days I negotiate with my knees before standing up.

But my soul? My soul is in much better shape than it was at thirty.

I've learned that love and attraction are not the same thing. One builds homes. The other sets off fireworks. The problem is that fireworks are so spectacular that sometimes we mistake them for the sunrise.

I've learned that good people exist. They just don't come with labels. And the people who teach you the most important lessons rarely arrive carrying an instruction manual. Usually they leave first, and only then do you understand what they came to teach you.

I'm still working on the courage to say "no" without writing a three-page explanation afterwards. I'm still working on saying "I love you" as freely as I feel it.

Life hasn't always given me what I wanted. But it gave me enough to become who I am. And if there's a diploma I'm truly proud of, it isn't from a university. It's the fact that after everything, I've remained capable of loving, laughing, and being amazed by life.

These days, I no longer ask permission to exist. I no longer try to squeeze myself into shapes and standards that were never made for me.

Do I have a bit of a tummy? Absolutely. Perfect body? Not even close. Legs that could probably qualify for manual labour? Possibly.

Who cares?

I have flaws. I have good days. I have days when I wonder what on earth I'm doing here. But I like myself more than I ever have.

And I think that's one of the most beautiful things that's ever happened to me.

After spending years searching for the right person, I discovered she'd been waiting patiently for me in the mirror all along.

The past still drops by occasionally. We argue. We make up. That's life.

And one more thing.

People have always had explanations for my life. It's the coffee. It's the sugar. It's my phone. It's God. It's my divorce. It's because I got vaccinated. It's because I didn't. It's because I'm too nice. It's because I'm not nice enough.

Eventually, I decided to let everyone be right.

It's much more peaceful that way.

I'll just keep walking my own path.

And if I disappear from social media or don't reply to messages for a month, don't take it personally. It doesn't mean I don't miss you.

It just means I'm busy with this complicated, messy, ridiculous, beautiful business called life.

sâmbătă, 27 aprilie 2024

There are still men for sale, just as there are women

I was surprised to find that men are often more sensitive than women. You don't want to go out with one on a date whenever and however he wants... goodbye. So... without so. Somewhere along the line, we got it wrong too. I remember pretending to forget when my radar went crazy for lies, fresh infidelity, hypocrisy, alcoholism, or ridiculous extravagance. Instead of saying, "Goodbye, little boy!", I stayed silent and let the years go by. When I couldn't swallow the moment of pride that leads to an erection, I said "no more". I blinked a couple of times behind my mascara-coated lashes and said goodbye to a false life, to enjoy a new one. But I find that it's not easy either. I've noticed that there are still men for sale, just as there are women. And if you don't have money, sometimes sweet glances like a savarina (as the robots say) aren't of any use. So, dear ones, are we changing? Are we returning to the essence of being? Haven't you tired of constantly testing and experimenting? Can't we move with talent too?



sâmbătă, 25 februarie 2023

Te iubesc

 Nu e de ajuns sa iubesti

de Jacques Salomé
Nu e de ajuns sa îi spun te iubesc
daca nu pot primi toata aceasta
dragoste în mine,
Nu e de ajuns sa vreau sa fiu iubit
daca relatia mea nu este în acord
cu darul iubirii primite.
Nu e de ajuns sa îmi exprim dorintele,
trebuie de asemenea
sa accept sa nu le impun.
Nu e de ajuns ca ea sa-mi spuna dorintele ei,
daca nu stiu sa le primesc
sau sa le amplific.
Nu e de ajuns sa o las sa creada
ca vreau o relatie de cuplu
când eu îmi doresc doar sa ne întâlnim.
Nu e de ajuns sa raspund asteptarilor ei
daca nu stiu sa le exprim pe ale mele.
Nu e de ajuns sa o las sa creada
ca ma poate iubi ,
daca mie mi-e teama de iubire
sau mi-e frica sa devin dependent.
Nu e de ajuns sa ma las iubit
daca nu sunt sigur de propriile mele sentimente.
Nu e de ajuns sa fiu pasional
daca nu disting
nevoile ei de ale mele.
Nu e de ajuns sa ma arat cu ea
daca nu o vad când suntem împreuna.
Nu e de ajuns sa îi promit ziua de mâine
daca nu sunt capabil sa traiesc în prezent.
Nu e de ajuns sa îi spun: vreau sa traiesc cu tine
daca nu sunt eliberat de angajamentele mai vechi.
Nu e de ajuns sa îi spun: poti conta pe mine
daca eu sunt înca dependent.
Nu e de ajuns sa îi fiu fidel
daca simt ca nu îmi sunt fidel mie însumi.
Dar uneori e de ajuns sa-mi asum riscul
de a spune toate acestea si mai multe
pentru a începe sa construim împreuna
dincolo de întâlnire, o relatie plina de viata.


Datorita lor am invatat zborul

 Daca nu ar exista pasari? De fapt, nu exista pasari pentru unii pesti, de exemplu. Sunt cativa care au cunostinta de existenta pelicanilor. Insa intr-o lume complet lipsita de pasari cred ca noi, oamenii, nu am sti nimic despre zbor. Viata ar fi mai saraca.

Dar, din fericire pentru noi exista pasari si putem admira picajul ametitor, planarea, formatiile, schimbarea unghiului aripilor sau rotirile. Gratie lor, pentru noi, oamenii, zborul devine o experienta perceptibila. Putem chiar incepe sa ne intrebam „cum ar fi sa”.

Ce vreau sa spun este ca fie ca este zborul unei pasari sau zborul unui gand, minunat, fulgerator sau calm, dupa cum ii este natura, mai exista intotdeauna ceva. Trebuie sa fim mai atenti la aripa. Zborul nu exista prin sine insusi. Zborul presupune mereu aripa care il face cu putinta. Iar aripa, ma adresez acum celor captivati de vazduh si ceruri cu nume esoterice, este un element material. Aripa, deci materia, merita sa fie pretuita. Altfel ai putea vedea zborul doar in mintea ta si asta ar fi, probabil, doar zbaterea unei singuratati insuportabile.

miercuri, 22 februarie 2023

As vrea sa mai despicam putin in 16 firele alea...

Era 20.56. A plecat, suna anunțul sec. Ma uit buimaca la telefon si lacrimile curg incontrolabil. Ar trebui sa curga amintirile... Nimic. Doar o imensa dorinta de a blama pe cineva. Da, asta iese usor. Cand oamenii mor, e foarte usor sa dai vina pe cineva/oricine. Poti sa vrei sa uiti cat vrei tu. S-a dus. Nu ai cum schimba lucrurile. Nu ai cum. Nu e ca un ad pe internet de care poti schimba apasand X-ul. Vestea mortii cuiva nu se închide din X.

Prima data cand ne-am cunoscut am vorbit de stiri. Eu sceptica, ea cu zambet larg. Fata asta nu a stiut sa stea prea multe secunde serioasa. N-aveam niciun chef de prieteni noi. Ma gandeam ca am nevoie doar de colegi buni pe care sa ma pot baza. A sunat la usa inimii mele si cand a vazut ca nu-i raspund, s-a urcat pe gardurile inaltate de mine cu sarg. Și a vazut cam ce zace in curtea inimii. Nu mai aveam ce sa fac. Si de atunci ea a fost acolo cu puterea ei fantastica de a-mi da incredere. La inceput cred ca ma testa. Apoi a inceput sa-mi explice calm. Eram ca un copil care nu intelegea cata nevoie aveam sa inteleg.
Cand relatia noastra de prietenie trecuse la un nivel misto, atunci mi-am luat lumea in cap, hotarata sa-mi demonstrez ca eu pot mai mult si mai bine. Am disparut din viata ei, aproape marcata de aroganta unei ambitii itite din neant, de siguranta ca nimic nu ti se poate intampla daca ai succes. Ea s-a bucurat, dar stiu ca a suferit. Noroc cu WhatsApp-ul, social-media si Ozzy care nu o parasea. Un baietel mic si alb, jucaus si devotat. Si eu il iubeam pe Ozzy si o iubeam si pe ea, care devenise o parte prea prezenta in viata mea.

Cand ma intorceam acasa, priveam norii cum se miscau odata cu avionul. Apoi Constanta, cu drumuri interminabile catre intalnirile noastre.
- Hei, ti-am lipsit?
- Unde ești, frumi?
- Sunt pe drum spre tine.
- Baga viteza.
- Am apasat pedala acceleratiei. Pregateste-te!
- Abia astept.
Acest "abia astept" era mai important decat orice am fi facut dupa aia. Acel "abia astept" care continea toatea atributele sigurantei, nerabdarii, iubirii fata de aproape.
- O sa despicam firele alea in 16.
Plasa mea de siguranta era acolo. Visul oricarui om. Sa aiba un prieten ca ea. Puterea ei de a da incredere, era aproape enervanta. Cum poate fi cineva atat de bun si rabdator?
Am petrecut ore in fata cafelei. Eu si multi oameni care au iubit-o. Avea metoda de a te tine aproape. Acum a murit o parte din viata mea. Pare idioata formularea pentru ca e prea folosita. Deocamdata am doar amintiri cu ea si zambesc senin cand stiu ca e mult mai confortabil ca amintirile ei sa fie in viata. Deocamdata e de rahat ca a murit si eu nu am vrut asta, intr-o tara in care prea usor se pun diagnostice terminale, in care renuntam prea usor la lupta.
A trebuit sa sufar ca un caine ca sa inteleg importanta ei in viata mea. Era parte din familia mea. Andrada i-a zis prima oara "Rodicut". Ii placea teribil. Si, cu toate astea, cand aveam mult de munca uitam de ea. Asa cum uitam de oricine, cand noi suntem bine. Cand vrem un prezent egoist.
"Hai frumi, nu-ti fie frica! Tu poti orice, da?" 

A fost puternica de mică si desteapta. Era totusi prea modesta.
"Am fost promovata. Nu e cine stie ce. Va fi multa munca."
"Felicitari!"
"Stai lin. Nu e cine stie ce. Tot eu sunt. Nimic schimbat in interior."


S-a îmbolnăvit pe neasteptate. Si-a dus boala cu demnitate. Demnitate si pozitivism. Nu stiu pe cineva mai pozitiv, in situatia respectiva. A avut mereu pentru mine speranta. Era genul de om care alegea sa faca din speranta realitate. Sau sa transmita asta. Pe sine n-a putut sa se ajute.
Deocamdata e infricosator si trist pentru mine. O sa imi lipseasca puterea samanica a incurajarilor ei. Mi-e greu sa cred ca mai pot stabili o asemenea conexiune cu cineva. Ea si Elena erau stalpii inimii mele. Am vrut sa scriu despre ea si, nu stiu de ce, parca e mai mult despre mine. Poate asa se intampla cu oamenii speciali, devin roluri secundare in povestile egoistilor, chiar si atunci cand e evident ca e exact invers.
Am fost o echipa strasnica. Mortii se duc, si noi fugim de ei, ca ne e frica de moarte. Si fugim si de amintiri ca se duc greu. Trebuie sa treacă timp ca sa zambim. Rodicut zambea, desi viata ei nu a fost doar Paradis.
Multumesc pentru tot, fata draga. Trebuie sa fug acum. De trecut, de durere, de nevoia de reintoarcere in interior si activarea puterii samanice. 



vineri, 21 mai 2021

Casa de la nr. 3

 Iubesc poezia pentru ca asa simt cel mai bine omul din spatele cuvintelor si interactionez cu gandurile lui. Pe fundalul acestei carantine naroade, randurile astea capata pentru mine o semnificatie ce transcede timpul.

Poezie scrisă in 24 mai, de buna mea prietena Rodica Mitu:

Casa de la nr. 3

Într-o după-amiază de pandemie
am ajuns la casa ta, nr. 3, să-ți transform verdele intens de pe gard în gri;
într-o farfurie veche, i-am pus cățelului apă, nu a băut-o

Înăuntru, liniște, liniște, liniște
și o perdea ca un mileu alb, prăfuit

Cineva ți-a spart geamul de la balcon cu pietre
și ai crengi grele aruncate prin curte
Nu te supăra, te rog

Am venit să îți fac gardul gri
Gri îți place?

Mă uit la casa ta ca la frica mea cea mai mare

în fața ei, se aud căței, cel care nu bea apă e cuminte
în spate, e răcoare
Mi-ar fi plăcut să stăm în liniște împreună

Oare acum cum arăți

Griul înghite amintiri cu tine, cu ea, vecini, câini care te-au mușcat, lemne pentru sobă, cozonac îmbibat în vin sângeriu.

ia formă noul
nimeni nu va mai ști de verde, nici măcar cei care l-au iubit atât de mult
pe mine m-ai iubit, nu-i așa?

Nu știu dacă a mai murit cineva de pe strada ta, ți-am zis că e liniște?

au plecat cu toții

casa ta e înfățișarea caselor după moarte
palidă, rece, singură, sfârșită

ușile acum crăpate nu se mai deschid pentru a face loc pașilor tăi mici, fără greutate
nu mai miroase a cafea la 6 dimineața

mai știi când puneai lemne în sobă sau când mutai mobila prin casă;
în orice joc tu erai mereu protagonistul

casa ta doarme până târziu, pentru că nu mai are cine să-i zică bună dimineața
TU o știai cel mai bine

Oare acum cum arăți

deși nu mai ești, eu tot sper să nu mori niciodată
încă e o lume întreagă după ușa casei tale, de azi gri 

vineri, 24 iulie 2020

M-a facut mama Retail Assistant

Vând urgent cimpoi cu pedale, chiloți Adidas cu bretele, greblă Nike cu handsfree, ciorapi Reebook cu glugă, găleată Puma cu antenă, topor cu amortizor, sabie cu lunetă, hârleț cu GPS, blană de șarpe, aripi de porc, aripioare de la vrabioara de porc, mai exact, creier de ameoba, ceafa de pui, copanele de tantar, muschi de melc, momițe de papagal sau genunche de şarpe, pasăre ca porcu' nu-i și multe altele. Rog seriozitate.



vineri, 17 iulie 2020

Suspine

Printre şoaptele nopţii au ajuns la mine suspinele unui inimi înfundate de singurătate… Inima unui tânăr în această noapte plânge departe de braţe iubitoare şi mă zbat în distanţă să îi fiu prieten şi să îi iau capul în palme şi să îl aşez pe umărul meu până când amândoi ne liniştim pentru a vorbi, pentru a desfunda ghemul de doruri adunate în el şi pentru ca spre inima lui să curgă iar iubirea ce o are departe de el…